içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Umarım uygun görürler

Ahmet SEFA

Gönüllü Şehir Kültür Elçisi

Ulu Camimizin avlusunda yıllardır insanlığa hizmet eden şadırvanımız var. Buranın alt kısmı yine abdest alma yerleri, wc si mevcut. Buraya insanların yüzünü gülümsetecek bir farkındalılık geldi aklıma.

Fotoğraflarda görüldüğü gibi. Belediyemizin değerli ilgililerine ilettim.

Umarım uygun görürler.  :)

600 yıllık bir mimari eserin Ulu Caminin önünden bu zamana kadar kimler geldi kimler geçti. Her gün mutlaka önünden geçeriz ve  görsel olarak  aşina olmuşuzdur.

Bizlere ilham verir, rahatlık verir huzur verir.

Ulu cami bir çok kişinin de buluşma noktasıdır. Aksaray'da yaşayıp ta burada namaz kılmayan yoktur. O bizim şehrimizin sembolüdür. O olmasaydı. Miras bırakılmasaydı. Sanki bom boş bir Aksaray olurdu.

İyi ki varsın Ulu Camimiz. İyi ki varsın.

***

Sevgili Dostlar .

Bu gün bu coğrafyada bizler yaşıyor ve nefes alıyorsak. Gelecek nesile atalarımızın emanetini korumak hepimizin boynunun borcudur.  Hem korumak hem ilham vermek zorundayız. Çünkü bugün bizler burada yaşıyorsak. Mirasçıları, koruyucuları bizler olmalıyız.

Yıllar önce Ulu camimizin eski nostalji fotoğraflarına baktığımızda çevresi topraktı. Ama şimdi her yeri yemyeşil öğle değil mi? Her geçen yıl bir kat daha farklı dokunuşlarla Ulu camimizin önü çevresi değişiyor.

"Şehrimizin merkezidir. Tabi ki güzelleşmeli.."

-Şimdi sizleri biraz iç turizme doğru götüreceğim.

Sizlere çok önemli bir analizle bir şeyler aktarmaya çalışayım. Türkiye'nin birçok il ve ilçelerini gezmiş biri olarak. Şunları okurlarıma aksettirmek istiyorum.

Normal rutin hayatımızda bizim haberimiz bile olmaz. Her gün ve  günü birlik Aksaray'dan geçenlerin sayısı hayli fazladır. Şehrimizi şöyle 1 saatte olsa merak edip gezmek isterler. Benim yaptığım gibi. Genellikle merkez tercih edilir. Fotoğraf çekinip sosyal medyada ben Aksaray'dayım diye dostlara duyurmak ihmal edilmez. Bizim hiç bir şeyden haberimiz olmaz. Onlar gelir gezer ve giderler. Her şehirde olduğu gibi.

İlk gelenler için çok mühimdir şehri turlamak. Çünkü İlkler her zaman güzel ve tatlıdır  İnsanın ruhunu dinlendirir.  Ama dikkat çeken bir hususta şudur. ; Şehirlere giriş yapan yerli yabancı misafirler.

10 üzerinden kaç puanla hangi fikirle, hangi yorumla şehirden ayrılır hiç merak ettiniz mi? Her gelen, şehrimizi merak eden yerli yabancı misafirlerimiz geldiklerine pişman mıdırlar? Yoksa; memnun mu kalmışlardır?

Bunu bir kaç ana başlıkla tahmin etmek mümkündür. Şehirde yaşayan nefes alan her bireyin memleketinin güzel anılmasını istiyorsa şunlara dikkat etmek zorundadır. Memnun kalabilmeleri için ve yerli ve yabancı turistlerin merkezimizde de vakit geçirmeleri için güzel anılarla ayrılmaları için aşağıdaki hususlara dikkat etmelidir.

Cadde ve sokaklarımızda görsel güzelliklere sahipsek.

Cadde ve sokaklarımızı temiz kullanabiliyorsak.

Yabancı biri nerede oturup nerede kalkacağını ilk etapta fark edemez. İlk gördüğü yeri tercih eder. O mekanda rahat ve huzurlu keyfini çıkarabiliyorsa….

Kaldırımlarda yürürken tükürme, yere çöp atma, küfürlü konuşma olmuyorsa.

Gelen misafir  lavabo, wc ihtiyacını gidermek için merkezde rahatça bulabileceği ücretsiz ve tertemiz örnek bir lavabo bulabiliyorsa. 

Karnı acıktığında tanımadığı birine burada güzel bir lokanta var mı denildiğinde doğru yere yönlendiriliyorsa.

Yabancı plakalı otomobile hadi yürüsene deyip sık sık korna çalıyor agresif hareketlerde bulunmuyorsa. 

Adres sorulduğunda doğru ve kibar bir şekilde yardımcı olunuyorsa

Kaldırımlarda dağınık düzensiz şekilde yürünülmüyorsa..

Nezaket ve misafir severliğimizi aksettirebiliyorsak. vb. vb. vb.

Buna benzer şeyler olabiliyorsa, Bir adım daha yaklaşmış ve şehrimizin güzel tanınmasında hepimizin emeği olmuş oluyor.

Bizlere bırakılan bu kadim şehrin mirasçıları olarak, bizden sonra gelen nesillere örf ve adetlerimizi aynı Ulu Camimiz gibi nice  600’lü yıllara doğru emaneti taşımalı ve korumalıyız. 

Bugün bizlerde Aksaray'da yaşıyorsak, Ne iş yapıyorsak yapıyor olalım. Eğer aklımızda insanlığın yararına dokunacak.  Yapılacak güzel düşüncelerimiz varsa çekinmeden bunu içinizde çürütmeden muhatabı olan kişilerle paylaşmalısınız.

Mesela ben bunu hep yapıyorum. Aklıma gelen inandığım fikirlerimi sunum hazırlığı yapıp gerekli makamlara iletiyorum. Şehrim adına bu coğrafyanın bir bireyi olarak insanlığın faydasına olabilecek, sosyal veya kültürel hiç fark etmez sunumunu yapar teslim ederim.

Tabi ki bilemezsiniz. Onca uğraş ve çabalarınızı arkanızı döndüğünüzde hiç bir değeri yokmuş gibi bir kenarı atılabilir. Belki fikrinizi beğenmeyebilirler. Yada beğenip te, beğenmiyormuş gibi davranabilirler..

Veyahut ta sizi onuru de edebilirler.. Teşekkür ve takdir ederler.. Tamamen bu kendilerine kalmış yaşam tarzlarına erdemliklerine bağlıdır.

Siz iyilik yapın denize atın demiş atalarımız. Birde bazı  vatandaşlar oturduğu yerde,  Görevde bulunan kişilere şöyle bir yorum yapma çabasındalardır.

Hani ne yapmış ki!!!, Lüzumsuz olmuş!!!, Ben olsam daha iyi yapardım !!!, Gibi oturduğu yerden ahkam kesmek isterler.

Bende soruyorum?

Siz olsanız  neler yapardınız bir tane söyleyebilir misiniz dediğimizde de cevap alamazsınız.

Arada sırada bana şöyle diyenler oluyor. Hep bunlar boş iş yada Kime yaranacaksın.  Bırak boş ver gitsin    derler..

Ama beni bilenler bilir. Yıllardır mesaimin günümün yarısını Aksaray yararına olan işlerle haşin neşir oluyorum.

Tamam kabul ediyorum. Şu ana kadar kayda değer çok mutlu olduğum söylenemez. Ama fikirlerimi düşüncelerimi sağ olsunlar dikkate almadılar desem yalan olur.

Belediye başkanımıza. Başkan yardımcılarımıza, Müdürlerimize zaman zaman arada sırada  gider düşüncelerimi  paylaşırım.

Sağ olsunlar onlarda ilgilenirler. Konular hep şehir içindir.

 

Yukarı satırlarımda  Ulu Camiden ve çevresinden bahsetmiştim. Şehrimiz merkezlerinde özellikle cami şadırvan ve lavabolarımız mevcut. Bunlardan en önemlisi.

Kurşunlu Cami ve Ulu Cami için lavobalarına bir dokunuş olsa diyorum. -Ankara Hacı Bayram Veli çarşısında ki muhteşem tasarımı görmüş olanlar vardır.  Geçenlerde bizim Ulu Camimizin lavobasını kullandığımda birden aklıma bu fikir geldi.

 Aklımdaki fikri sunum yaparak belediye yetkilisine ilettim.

Şehrimizde lavabolarımızın iç mekanı sanki çiçek bahçesiymiş gibi  çiçeklerle sarmaşıklarla ve ışıklandırmalarla, peçete kolanya. Kokulu güzel sıvı sabunlarla girenlere sürpriz.

İlk defa görüp bakanların bir daha bakıp gıptayla gülümseyeceği  şehrimizin güzel lavaboları olsun.

Görevli başından hiç ayrılmasın. Lavaboları temizse içeri ferahsa, Şehir dışından gelen misafirler memnuniyetini bakın bizim haberimiz olmadan gittikleri yerde nasıl övgülerle bir başkasına anlatacaktır .

Yukarıda belirttiğim gibi şehrimiz işte bunlardan başlayarak güzel reklamını yapmış oluruz ..

"Salihler Şehri"

Yeşil Aksaray ismini rahatlıkla telaffuz edelim...

Saygılarımla

Bu yazı 202 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum