içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

AKSARAY ÜNİVERSİTESİ 2

Mimar/ Siyasetçi Arslan Tolga Anılarını Yazıyor

AKSARAY ÜNİVERSİTESİ 2

Aksaray Üniversitesinin kuruluşu şehrimizde her görüşden insanlar tarafından sevinçle karşılandı.

İyi bir Üniversite olabilmesi için neler yapılmalıydı?

Aksaray’ımızın değerli isimlerinden oluşan bir dernek kuruldu.

Yer almak istemedim, siyaseti ve dernek işlerini bıraktığımı söylesemde, bu Aksaray’a çok önemli hizmetler yapılmasına vesile olacak bir görev olduğu söylendi. Çok ısrar edildi. Kabul etmek zorunda kaldım.

Üniversite Sanayi İşbirliği Derneği. Milletvekili Ahmet Yaşar, Ben, Rektör Necdet Sağlam, Tuncer Güney, Turgut Yiğidim, Rasim Gül, İbrahim Baykan, Mustafa Saatcioğlu, Hatice Eroğlu, ismini unuttuğum arkadaşlarım varsa kusura bakmasınlar.

Her görüşten arkadaşlarımızdan oluştu.
Toplantılar başladı. Toplantılara Meslek odalarının başkanlarıda (Mimarlar Od, Eczacılar Od. Ticaret ve San Od, Tabipler Od vs ..gibi) davet edildi.

Vali Sebati Buyuran, Milletvekilleri, Belediye Başkanlarıda katılarak bir Kent Konseyi gibi oldu.

Herkes fikirlerini söyledi. Çok güzel fikirler dile getirildi.

Bende Söz alarak şöyle bir istekde bulundum. Gelin, Hükümet Meydanındaki 3 Tarihi simgesel binamızı,Valilik, Rektörlük, Belediye Başkanlığı gibi Aksarayımızı temsil eden makamların binaları olarak kullanılmasını sağlayalım. Başta Milletvekilleri olmak üzere herkes tarafından destek gördü.

Vali Beyden ısrarla istendi.Vali Bey ikna edildi. Lakin Vali Bey tayin olunca bu düşünce Gerçekleşemedi.

Bu arada çalışmalar hızla devam etti.

Dedik ki Aksaray Üniversitesi nasıl iyi bir Üniversite olabilir? Bunun için bilgili tecrübeli, çalışkan Akademisyenler getirip iyi bir eğitimin sağlanması lazım.

Sayın Rektör Necdet Sağlam’ın getirdiği değerli Akademisyenlerin yanına ihtiyaç duyulan yeni değerli, liyakatlı Akademisyenlerle takviye etmek için, cazip hale getirmek lazım.

Akademisyenler, Çocuklarının eğitimini, geleceğini de düşündükleri için büyük şehirleri tercih ediyorlar, hem Aksaray’a hem de Akademisyen çocuklarına hizmet edecek Üniversiteye bağlı bir kolej açalım.

Buda en önemli teşvik sebeplerinden biri olur. Fen Edebiyat Fakültesi ve Sınıf Öğretmenliği Fakültesi Öğretim Üyelerindende yararlanarak. O fakültenin öğrencilerinede bir tatbikat alanı olur, onlarında iyi yetişmesine fayda sağlar diye düşünüldü.

Bu Kolej iyi bir Eğitim Labratuvarı olacaktı. Başta Rektör ve Milletvekilleri çok çalıştılar, Bürokrasi aşılamadı.

Sayın Ahmet Yaşar derneğimizle birlikte İstanbul’da Kendi otelinin toplantı salonunda İstanbul’daki İşadamı hemşehrilerimizle Üniversite için bir toplantı düzenlendi.

O toplantıda yine her görüşten insanlarımız davet edildi.

Akla geliverenler, Milletvekilleri,

YÖK üyesi Prof. Dr. Ethem Tolga,

Anadolu Holdingin Sahibi Kamil Yazıcı’nın kızı Nilgün Yazıcı,

 İstanbul Vali Yardımcısı Celalettin Özdal,

Tahir Perek, Eski bir Aksaraylı Ermeni hemşehrimiz,

Eski Topakkaya Belediye Bşk. İsmail Bitigen,

Kasım Öztürk, İstanbul’daki bir çok iş adamı ve biz dernek üyeleri.
Rektör Üniversite hakkında çok güzel doyurucu bir sunum yaptı.

Önce benim söz almam istendi. Ben Üniversitenin Aksaray’a sosya ekonomik olarak çok fayda sağlıyacağını söyleyerek. Sizleri yetiştiren Aksaray’a olan borcunuzu ödemeniz için taşın altına elinizi koymanız gerekmektedir” dedim.

Yazıcıları örnek gösterdim. Eğitim, sağlık yönünde çok güzel bol hayır işleri yaptıklarını, kız yurtlarından, okullar, Fakülte Binası, Göğüs Hastalıkları Hastahanesi gibi. Bu hususta Kendilerini kıskandığımı, gıpta ettiğimi, bende böyle güzel haırları yapmak isterdim, olanaklarım ona göre olabilse idi dedim.

Toplantıdan sonra yanıma gelerek çok duygulandığını söyleyerek elimi uzun müddet sıktı.

Bir proje önerdim. Bu proje bana göre çok önemli idi. Büyük ilgi gördü. Toplantı sonrası beğenilerini belirten çok sayıda hemşehrimiz vardı. Heyecan duyuldu.

Bu projeyi, detaylarını, Aksaray’a ve ülkeye faydalarını , AKSARAY ÜNİVERSİTESİ 3 ve derneğin önemli çalışmaları ,yazımda anlatmak istiyorum, yazıyı daha fazla uzatmamak için burada noktalıyorum.
Herkese saygılarımla.
ARSLAN TOLGA

Bu yazı 2002 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum