içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Kavimlerin helakı ve deve katliamı..

Kavimlerin helakı ve deve katliamı..

Ta-Ha Suresi 2. ve 3. Ayette Cenab’ı Hak ‘Biz, Kur’an’ı sana, güçlük çekesin diye değil, ancak Allah’tan korkanlara bir öğüt olsun diye indirdik.’ diye buyurmaktadır.

Al-i İmran Suresi 138. Ayette ise, “Bu (Kur’ân) insanlar için bir açıklama, Allah’dan gereğince korkanlar için doğru yolu gösterme ve bir öğüttür.” diye buyrulmaktadır.

Kuran’ı Kerim’de insanlara Allah’ın vahiylerini bildirmek ve doğru yolu göstermek için Cenab’ı Hak tarafından peygamberlerin gönderildiği bildirilmektedir.

“Biz her millete bir peygamber gönderdik. O da “Allah’a ibadet edin, tağuttan uzak durun!” dedi. Sonra onlardan bir kısmına Allah hidâyet nasib etti, bir kısmı hakkında da sapacaklarına dair hüküm kesinleşti. İşte gezin dolaşın dünyayı da peygamberleri yalancı sayanların âkıbetlerinin ne olduğunu görün!” (Nahl, 16/36).

Evet, Cenab’ı Hak kavimleri uyarmak için peygamberler gönderiyor, peygamberleri yalanlayanların ise helak olduğunu bildiriyor.

Kuran’ı Kerim’de Hz. Muhammed’de(S.A.S)  dahil olmak üzere 25 Peygamber’den bahsedilmektedir. Bu peygamberlerden birisi de Hz. Salih’dir (A.S.).

Hz. Salih’in (A.S.) kıssasını şu şekilde özetlemek mümkündür.

Salih Peygamber kavmin içindeydi. Ticâretle meşgul olur, el emeği ile geçinirdi. Hz. Salih (A.S.) gerçekten tâzim ve hürmete lâyık bir insandı. Kavmi, kendisini dürüstlüğü, iyiliği ve kabiliyeti sebebiyle çok severdi. Gelecekte kendisinden çok şey bekliyorlardı. Hatta O’nu kendilerine hükümdar yapmak niyetindeydiler. Fakat Allah Hz. Salih’e (A.S.) peygamberlik verdi.

Kayaların içini oyarak ihtişamlı, sağlam evler yapan Semud Kavmi böbürlendi, puta tapmaya başladı. Salih Peygamber kavmini hidayete davet etti fakat kendisinden bir mucize istedi.

Allah, Semud Kavmi’ne mucize olarak bir deve gönderdi. Deve kayanın içinden çıkıp Yaradan’ı tesbih etti. Devenin sütü hiç bitmedi ve sütü içenlere şifa oldu. Fakat Semudlular kendilerine denemek için gönderilen Salih Peygamberin devesini öldürdüler.

“Sâlih dedi ki: «İşte (istediğiniz mûcize) bu dişi devedir; su içme hakkı (bir gün) onundur; belli bir gün de sizindir. Ona kötülükle ilişmeyin, yoksa sizi muazzam bir günün azâbı yakalayıverir.»” (eş-Şuarâ, 155-156)

Deve, yavrusu ile beraber otlar ve Allâh’ı tesbîh ederdi. Diğer hayvanlar onun heybetinden korkup kaçardı. Deve hâl diliyle:

“–Kim süt isterse, gelsin alsın!” derdi. Semûdlular da gelir, kaplarını doldurup giderlerdi. Deve, su içtikçe tesbîhe devâm ederdi. Sütünü içen mü’minler, şifâ bulur­lardı.

Semudlular Hz. Salih’in devesini neden Öldürdüler?

İşte buraya dikkat sevgili dostlar!

Çünkü kendi­lerinin de hayvan sürüleri vardı ve Sâlih -Aleyhisselâm-’ın devesi su içtiği zaman, kendi sürüleri su içemiyordu. Hayvanların su içmesi, sırayla olmaktaydı; bir gün deve ve yavrusu, bir gün diğer hayvanlar.

Avustralya’da Deve Katliamı

Biliyorsunuz Sevgili dostlar;

Avustralya’da 4 aydır söndürülemeyen yangınlarda uğraşıyor. Bu yangında  ölenlerin sayısı 26’ya yükseldi. İstanbul’un 12 katı büyüklüğünde bir alanı yakan alevler 2 binden fazla evi kül etti. Ülkenin güneyinde yağmurların başlamasıyla kısmen yangınların bir kısmı kontrol altına alındı.

10 bin yabani devenin itlaf edilmesine karar verildi.

Avustralya’nın kontrol altına alınamayan yangınlardan ve kuraklıktan etkilenen Güney Avustralya eyaletinde, su kaynaklarını tükettiği gerekçesiyle yaklaşık 10 bin yabani devenin itlaf edilmesine karar verildi. Görevlendirilen keskin nişancılar öldürdükleri develerin yanında poz vererek sosyal medyada paylaştılar.

Kuran Bir tarih kitabı değildir.

Değerli dostlar, Avustralya’daki deve katliamlarını yapanların paylaştıkları bu şımarık, gaddar ve kibirli pozlar, bana Hz. Salih (A.S.) ve devesini hatırlattı.

Evet, Kuran’ı Kerim’de tarihte yaşanan olaylardan bilgiler bulabilirisiniz.

Ancak, Kur’an bir tarih kitabı değildir.

Zannetmeyin ki, imtihan bitti.

Karunlar, Firavunlar, Nemrutlar, Ebu Cehiller bitti.

Sanmayın ki, onları doğru yola çağıran Salihler devri kapandı.

Düşünmeyin ki kavimlerin helakı artık olmayacak.

Dün, Semud’lular, hayvanlarına ve kendilerine içecek su kalmıyor diye deveyi katletmişlerdi.

Bu gün Avustralya’lılar…

Son söz, sözlerin en güzeli ve en büyüğü Rabbimizin sözü ve duamız olsun.

“Ey Rabbim! ……..İçimizdeki beyinsizlerin işledikleri yüzünden bizi helâk edecek misin? ………..Sen bizim velîmizsin. Artık bizi bağışla ve bize acı! Sen bağışlayanların en iyisisin.” (Araf Suresi 155-156. Ayet)

Amin.

Erdoğan Serdengeçti

Bu yazı 6108 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum