içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

AKTARMALI AMBULANS

AKTARMALI AMBULANS

Ağaçören İlçe Devlet Hastanesi’nde nöbetçiydim.

Acil servise 70’li yaşlarda bir hasta başvurmuştu.

Hastanın muayenesini yaptıktan sonra daha büyük bir hastaneye başvurması gerektiğine kanaat getirmiştim.

Bunun için o zamanki adıyla Aksaray Devlet Hastanesi’ndeki ilgili nöbetçi hekimle telefonda görüşmüş ve hastanın tedavisinin Aksaray’da yapılıp yapılamayacağı ile bilgi almıştım.

Nöbetçi hekim, hastayı kabul edeceğini ancak hastanın durumuna göre Ankara ya da Konya’ya sevk edilme ihtimalinin olabileceğini belirtmişti.

Hastanın yakınları da daha önce de aynı şikayetlerle başvuran hastalarının önce Aksaray’a ardından da Ankara’ya sevk edildiğini söylemişlerdi.

Bu durumda hastayı doğrudan Ankara’daki bir hastaneye sevk etmek daha uygun olabilirdi.

Ancak il dışı olduğu için yanı başımızdaki Şereflikoçhisar Devlet Hastanesi’ne bile hasta sevk edemezken; Ankara’daki bir hastaneye sevk etmek olanaksız görünüyordu.

Hastayı Ankara’daki bir hastaneye sevk edebilmek için hem Aksaray 112, hem de Ankara 112 ile görüşmüştüm.

Ancak hastayı mecburen Aksaray Devlet Hastanesi’ne sevk etmek zorunda kalmıştım.

Daha sonra Aksaray Devlet Hastanesi’nin de hastayı Ankara’da bir hastaneye sevk ettiğini ve hastanın Ankara’daki tedavisine ancak bize başvurduktan 4-5 saat sonra başlanabildiğini öğrenmiştim.

***

Ağaçören ve Sarıyahşi Aksaray’a en uzak ilçelerimiz.

Ağaçören’in Aksaray’a uzaklığı 85; Sarıyahşi’ninki de 115 km.

Bu nedenle bu ilçelerimizden Aksaray’a sevk edilen hastaların, Aksaray’dan da Ankara’ya sevk edilmesi gerektiğinde, hastaların 225 km daha yol gitmesi gerekiyor. Böylece gidilecek yol neredeyse toplamda 300-350 km’yi buluyor.

Tedavisi Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılması mümkün olmayan hastalar açısından neredeyse 4-5 saat süren bu aktarmalı ambulans seferleri hastaların sağlık hizmeti almasının gecikmesine neden olabiliyor.

Bu yüzden Aksaray’da tedavi edilemeyecek kadar ağır olan hastaların doğrudan Ankara’ya ya da önce Şereflikoçhisar’a ordan da Ankara’ya sevk edilebilmesi gerekiyor.

***

Ağaçören ve Sarıyahşi Ankara’ya en yakın ilçelerimiz.

Bu ilçelerimize en yakın büyük hastane ise, il sınırımızın dışında, Şereflikoçhisar’da yer alıyor.

Ancak Şereflikoçhisar’ın Ankara’ya bağlı olması nedeniyle Şereflikoçhisar Devlet Hastanesi’ne sevk yapılamıyor.

Bu ilçelerimizden Şereflikoçhisar’a sevk yolu açılırsa, durumu ağır olan hastalar, Aksaray üzerinden ve aynı yollardan iki kez geçerek 4-5 saatte Ankara’ya ulaştırılmak yerine yaklaşık 20 dakikada Ankara yolu üzerindeki Şereflikoçhisar’a yetiştirilip ordan da Ankara’ya sevk edilebilir.

Ya da bir başka çözüm olarak Ankara’ya doğrudan sevk yolu açılırsa hastaların tedavisine birkaç saat içinde başlanabilir.

***

Sağlık hizmetlerine en kısa yoldan ulaşmanız dileğiyle iyi haftalar dilerim.

Bu yazı 9530 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum