içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

DEVLET HASTANESİZ AKSARAY

Bir şehre hastane yapılırken çevre illere uzaklık, ulaşım, hasta potansiyeli gibi birçok etken önem taşır.

Ancak bunların içinde belki de en önemlisi nüfustur.

Ülkemizde resmi nüfus istatistiklerini açıklayan kurum olan TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) adrese dayalı nüfus kayıt sistemi sonuçlarını son olarak 2017 yılı için açıkladı.

***

İl merkezlerindeki hastane sayılarına baktığımızda hem toplam nüfusu hem de merkeze bağlı köy ve kasabalarıyla birlikte TÜİK’in 2017 verilerine göre Aksaray’dan daha az nüfusa sahip bazı şehirlerde birden fazla kamu hastanesi ya da üniversiteye bağlı hastane olduğunu görmekteyiz.

Örneğin 1989 yılında Aksaray’la birlikte il olan ve toplam nüfusu 279 bin olan Kırıkkale il merkezinde yüksek ihtisas hastanesi ve üniversiteye bağlı tıp fakültesi hastanesi mevcut.

***

Aksaray gibi merkezi bir konumda olan ve toplam nüfusu 303 bin olan Bolu il merkezinde devlet hastanesi ve üniversiteye bağlı eğitim ve araştırma hastanesi ile fizik tedavi ve rehabilitasyon eğitim ve araştırma hastanesi, ruh sağlığı ve hastalıkları eğitim ve araştırma hastanesi mevcut.

Benzer şekilde hem merkez ilçe hem de toplam nüfusu Aksaray’dan az olan Rize il merkezinde devlet hastanesi ve üniversiteye bağlı eğitim ve araştırma hastanesi; Kars ve Düzce il merkezlerinde de devlet hastanesi ve üniversiteye bağlı sağlık araştırma ve uygulama merkezi mevcut.

***

16 Haziran 2016 tarihinde yayımlanan Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarına Ait Sağlık Tesisleri ve Üniversitelere Ait İlgili Birimlerin Birlikte Kullanımı ve İşbirliği Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik’e göre toplam nüfusu 750 binin altında olan illerde Sağlık Bakanlığı’na bağlı kamu hastanelerini kullanmadan ayrıca bir tıp fakültesi açılamıyordu.

Bunun için Aksaray’a tıp fakültesi açabilmek adına Aksaray Devlet Hastanesi de Aksaray Üniversitesi’ne bağlı Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne dönüştürüldü.

Ancak bu kez de Aksaray il merkezi devlet hastanesiz kaldı.

***

Yeni hastane binasının tamamlandığı şu günlerde Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi de taşınmak için gün sayıyor.

2017 TÜİK verilerine göre Aksaray’ın merkeze bağlı köy ve kasabalarla birlikte merkez ilçe nüfusu 290 bin; toplam nüfusu da 402 bin olarak tespit edilmiş durumda olsa da yazın yurtdışından gelen hemşehrilerimizle, Güneydoğu’dan gelen mevsimlik tarım işçileriyle ve turistik amaçlı gelen yerli/yabancı turistlerle; kışın da üniversite öğrencileriyle nüfusun arttığı Aksaray il merkezine bir kamu hastanesi yetmiyor.

***

Yeni hastane binası yapıldığına göre halihazırda Aksaray’da ikinci hastane için yer de hazır demek.

Hem merkez ilçe olarak hem de toplam olarak Aksaray’dan daha az nüfusa sahip olan Bolu, Düzce, Kırıkkale, Rize ve Kars’ta olduğu gibi Aksaray il merkezinde de hem devlet hastanesinin hem de eğitim ve araştırma hastanesinin olması dileğiyle iyi haftalar dilerim.

Bu yazı 9534 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum