içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

HASTA HATASI

HASTA HATASI

Eskil Toplum Sağlığı Merkezi’nde sağlık grup başkanı ve toplum sağlığı hekimi olarak çalışıyordum.

Bir hafta önce kalçasından ameliyat olan bir hastanın evde devam eden tedavisini sürdürmek üzere Tosun Yaylası’na gitmiştik.

Hastayı muayene ettiğimde ameliyata bağlı olabilecek sorunların dışında hastanın durumuyla ilgili birtakım olumsuzluklar tespit etmiştim.

Halbuki hasta o güne kadar günbegün iyiye gitmişti.

Hastaya birtakım sorular sorduğumda ağrılarının çok şiddetli olduğunu ve bunu gören ziyaretçilerinden birisinin kendisine kuvvetli bir ağrı kesici ilaç verdiğini söylemişti.

Hastaya kendisini ziyarete gelen yakını tarafından verilen ilaç ancak yan dal uzmanlık diplomasına sahip hekimler tarafından yazılabilen bir ilaçtı.

Ameliyattan dolayı iyi olmak üzere olan hastayı; yakının verdiği ilacın yol açtığı ciddi yan etkilerden dolayı Aksaray Devlet Hastanesi’ne göndermek zorunda kalmıştım.

Ülkemizde yan dal uzmanı olabilmek için öncelikle 6 yıl tıp fakültesinde okumak, ardından 3 ilâ 5 yıl arasında süren uzmanlık eğitimini tamamlamak ve 2 ilâ 3 yıl arasında süren bir yan dal uzmanlık eğitimini tamamlamak gerekiyor.

Ancak ne yazık ki 6 yıl üniversite okuyan her hekimin bile yazamadığı, en az 11 yıl tıbbi eğitim alan yan dal uzmanı hekimlerin yazabildiği ilaçlar bile tıbbı konularda hiç eğitim almamış hatta okuma yazması olmayan insanlarımız tarafından birbirlerine tavsiye edip kullandırılabiliyor.

Tamamen iyi niyetli olarak birbirlerine ilaç ikram eden insanlarımız karşı tarafın zarar görmesine neden olabiliyor.

Eskiden bütün hekimler her türlü ilacı yazabiliyor, hemen her ilaç da reçetesiz satılabiliyordu.

Günümüzdeyse birçok ilaç ilgili branş hekimi dışında yazılamıyor.

Birçok ilaç da reçetesiz satılamıyor.

Ancak bütün bunlara rağmen insanlarımız her türlü ilacı bir şekilde bulup kullanabiliyor.

Hekim sayımızın 140 bini aştığı, aile hekimliği sistemi ile en küçük köylere dahi sağlık hizmetinin ulaştırıldığı ülkemizde hastalarımızın kendi kafalarına göre ilaç kullanmaları hem doğrudan kendilerinin hem de sağlık harcamalarını artırdığı için dolaylı olarak devletin zarar görmesine neden oluyor.

Cumhuriyet’in 95. yılını kutlayacağımız şu günlerde sağlık hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanmanız ve rastgele kullanılan ilaçlardan zarar görmemeniz dileğiyle Cumhuriyet Bayramı’nızı kutlar, iyi haftalar dilerim.

 

Bu yazı 9492 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum