içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

MERKEZİ SAĞLIK RANDEVU SİSTEMİ

MERKEZİ SAĞLIK RANDEVU SİSTEMİ

Aksaray her ne kadar üniversiteye bağlı bir eğitim araştırma hastanesine sahip olsa da bazen Aksaray’da yapılması mümkün olmayan tetkik ya da tedaviler olabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde ilimiz milletvekillerinden Sayın Ramazan Kaşlı’nın mecliste de gündeme getirdiği gibi Aksaray il dışı sevk oranında Türkiye’de ikinci görünüyor.

***

İlimizde hizmet veren merkezdeki Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Ortaköy, Eskil ve Gülağaç ilçelerimizde hizmet veren devlet hastanelerine Merkezi Hekim Randevu Sistemi üzerinden randevu alınabiliyor.

Bu sistemden randevu almak için telefonla 182’yi aramak ya da e-devlet uygulamasına internetten giriş yapmak gerekiyor.

Randevu açısından oldukça kolaylık sağlayan bu sistem sayesinde yalnızca Aksaray’daki kamu hastanelerine, ağız-diş sağlığı merkezi ve semt polikliniklerine değil tüm Türkiye’deki kamu sağlık kuruluşlarına randevu alınabiliyor.

Bizzat sağlık kuruluşuna gitmeden böyle bir olanağa sahip olmak Aksaray’daki sağlık kuruluşlarından büyükşehirlerdeki hastanelere sevk edilen hastalar açısından kolaylık sağlıyor.

Ancak büyükşehirlerdeki büyük hastanelere randevu ile başvurmuş olmak oradaki işlerin çabucak biteceği anlamına gelmiyor.

***

Büyük hastanelerde yaşanan yoğunluklardan dolayı basit bir işlem yaptırmak için bile aylarca beklemek gerekebiliyor.

Halbuki aynı ildeki bir başka hastanede bu işlemin birkaç gün içinde yapılabilmesi mümkün olabiliyor.

Örneğin Ankara’daki yer alan A Hastanesi’nde tomografi için 3 ay beklemek gerekirken yine Ankara’da yer alan B Hastanesi’nde aynı tomografinin 3 gün içinde çekilmesi mümkün olabiliyor.

Ancak hasta, tomografisinin B Hastanesi’nde 3 gün içinde çekileceğini bilse bile oradaki aynı branştaki hekime yeniden randevu alması, muayene olması ve onun da istek yapması gerekiyor.

***

Hastanın daha uzun süre beklemesi hastalığının ilerlemesine, daha çok acı çekmesine, hiç tanımadığı bir şehirde daha uzun süre kalmasına ve ilerlemiş hastalığı tedavi etmek için devletin de daha çok para harcamasına neden olabiliyor.

Bu nedenle olması gereken yalnızca muayene randevusu almak için değil sağlıkla ilgili tüm işlemler için merkezi bir sistem kurularak vatandaşların kullanımına açılmasıdır.

***

Muayeneyi yapan hekim bir istek yaptığında bu istek merkezi sistemde görünürse vatandaşlarımız da bu isteğin en hızlı hangi hastanede yapılacağını tespit edebilir ve bu istek için kendi kendine randevu alabilir.

Sonuçları çıktığında da muayeneyi yapan hekime gösterebilir.

Böylece hasta sevki sayımız azalmasa da en azından il dışına sevk edilen hastalar en hızlı ve en etkin tedaviye ulaşabilir.

***

Sağlıkla ilgili tüm başvuru işlemlerinizi telefon ya da internet aracılığıyla yapabilmeniz dileğiyle iyi haftalar dilerim.

Bu yazı 9161 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum