içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

NÖBETÇİ BELEDİYE OTOBÜSÜ

 

Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü’nün 2017 İstatistik Raporu’na göre merkezdeki tek kamu hastanesi olan Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bir yılda toplam 1 milyon 332 bin kişi başvurmuş.

Bu başvuruların 308 bini acil servise olmuş.

Bu da demek oluyor ki acil servise günde yaklaşık olarak 850 kişi başvuruyor.

Bu 850 başvurunun büyük çoğunluğunun mesai saatleri dışında olduğunu da hesaba katarsak merkezdeki tek kamu hastanesi sabaha kadar arı gibi çalışıyor diyebiliriz.

***

Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi yeni yerinde faaliyetlerine başladı.

Taşınmaya bağlı olarak birtakım eksiklikler mutlaka vardır.

Bunların yapılacağı konusunda herhangi bir kuşkum yok.

Ancak çok önemli bir eksik var ki bunun da mutlaka tamamlanması gerekiyor.

Bir vatandaş olarak, bu sorunla ilgili, 24 saat hizmet veren hastaneye 24 saat ulaşımın olup olmayacağını şimdiden merak ediyorum.

***

Hastane eski yerindeyken belirli bir saatten sonra hastaneye giden toplu taşıma araçları bulunmuyordu.

Bu durum özellikle akşam ve gece saatlerinde hastanede işi olan vatandaşlarımız açısından sorun oluşturuyordu.

Geç saatlerde acil servise başvurması gerekenler, yakınları hastaneye kaldırıldığı için onları görmeye gidenler, yoğun bakımda hastası olanlar, cenazesi ile ilgili işlem yapması gerekenler ya da hastanedeki işleri geç bitenler ulaşım bakımından mağdur oluyordu.

Kendi aracı olmayanlar gecenin geç saatlerinde hastaneye yürümek, taksi tutmak ya da konu-komşudan araç istemek zorunda kalabiliyordu.

***

Yeni hastane şehre daha yakın bir yere yapılsa vatandaşlarımız hastaneye daha rahat ulaşabilirdi.

Ancak ne yazık ki merkeze çok da yakın bir yer seçilmedi.

Bu bakımdan şehir merkezine uzak kalan ve 24 saat kesintisiz hizmet veren hastaneye ulaşımın da 24 saat kesintisiz verilmesi gerekiyor.

Bunun için normal seferlerin bitiminden sonra en azından çarşı merkezinden saat başı da olsa hastaneye 24 saat ulaşım sağlanmalıdır.

Toplu taşıma hizmetlerinin özel halk otobüsleri ile yapıldığı ilimizde Aksaray Belediyesi’nin hastane için belirli saatlerden sonra koyacağı nöbetçi belediye otobüsleriyle ya da o hatta çalışan özel halk otobüslerine nöbet yazılması suretiyle ulaşım kesintisiz olarak sağlanabilir.

Böylece geç saatlerde fazladan yapılacak olan 6-7 seferle hastaneye ve hastaneden çarşıya 24 saat ulaşım sağlanmış olur.

Bu hizmetin verilmesi Aksaray Belediyesi’ne küçük bir yük getirebilir ancak Anayasa’nın sosyal devlet ilkesi de Belediye Kanunu’ndaki belediyelerin toplu taşıma yapma yetkisine ilişkin hükümleri de bunu gerektirir.

***

Hastaneye ihtiyacınızın olmadığı, olduysa da ulaşım sorunu yaşamadığınız bir hafta geçirmeniz dileğiyle iyi haftalar dilerim.

 

Bu yazı 7141 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum