içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

ORTAKÖY DEVLET HASTANESİ

 

Son 1 hafta içinde Aksaray’da iki ayrı otobüs kazası meydana geldi.

Kazalardan biri geçtiğimiz hafta cumartesi gecesi Aksaray-Ankara karayolunun 15. kilometresinde; diğeri de perşembe gecesi Aksaray-Ankara karayolunun 40. kilometresinde gerçekleşti.

Cumartesi günkü kazada 6 kişi yaşamını yitirdi, 44 kişi yaralandı; perşembe günkü kazada da 1 kişi yaşamını yitirdi, 17 tanesi polis memuru olan 40 kişi yaralandı.

Her iki kazada da il merkezi ve çevre ilçelerden gelen ambulanslarla birlikte hastaların büyük çoğunluğu Aksaray merkezdeki tek kamu hastanesi olan Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne taşındı.

***

Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisindeki nöbetçi personelin kendisine bir anda başvuran bu kadar acil hastaya hizmet verebilmesi mümkün değildir.

Hatta böyle bir kazada tüm yaralılara bakmaya büyükşehirlerdeki büyük hastaneler bile yetişemez.

Ancak kamu hastanesi sayısı birden fazla olursa, hastalar durumlarının aciliyetine ve nöbetçi personellerin durumuna göre birkaç hastaneye dağıtılabilir.

***

İl merkezinde tek kamu hastanesinin olduğu Aksaray’da ilçelerimizde de birer kamu hastanesi var.

Ancak aile hekimliği dışındaki uzman hekimler yalnızca Ortaköy ve Eskil ilçelerimizde mevcut.

Ortaköy ve Eskil’de de branşların büyük çoğunluğu yok.

Bu durum ilçelerimizde ve onlara bağlı yerleşim yerlerinde yaşayan vatandaşlarımız açısından büyük sorun oluşturuyor.

Ayrıca büyük kazaların ve çok sayıda yaralının olduğu durumlarda da hastaların çok büyük bir çoğunluğunun Aksaray’daki tek kamu hastanesi olan Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne taşınması hem kazadan gelen yaralılarla yeteri kadar ilgilenilememesine hem de başka nedenlerle acil servise başvuran hastaların mağdur olmasına neden oluyor.

***

Aksaray’da Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden sonra ikinci büyük kamu hastanesi Ortaköy ilçemizde yer alıyor.

Ortaköy Devlet Hastanesi’nde iç hastalıkları, anesteziyoloji ve reanimasyon, çocuk sağlığı ve hastalıkları, ortopedi ve travmatoloji ile kadın hastalıkları ve doğum branşlarında uzman hekimler hizmet veriyor.

Ancak Sağlık Bakanlığının Personel Dağılım Cetveline göre Ortaköy’de olması gereken göz hastalıkları, kulak burun boğaz hastalıkları, tıbbi biyokimya, üroloji, enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, genel cerrahi, göğüs hastalıkları ile radyoloji branşlarında uzman hekim yok.

3 tane olması gereken iç hastalıkları branşında 2 hekim; 2 tane olması gereken çocuk sağlığı ve hastalıkları branşında da 1 hekim var.

En fazla nüfusa sahip ilçemiz olan Ortaköy’de bile 14 branşta hizmet verilmesi gerekirken yalnızca 5 branşta hizmet verilmesi; Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yükünün artmasına neden oluyor.  

***

Ortaköy Devlet Hastanesi’ndeki uzman hekim kadrosunun geliştirilmesi yalnızca Ortaköy ve ona bağlı yerleşim yerlerinde yaşayan vatandaşlarımıza değil; Ortaköy’e yakın olan Sarıyahşi ve Ağaçören ilçelerimizle onlara bağlı yerleşim yerlerinde yaşayan vatandaşlarımıza da hizmet verilmesini ve hatta Aksaray-Ankara karayolunda meydana gelen kazalarda yaralıların daha iyi sağlık hizmeti almasını sağlar.

***

Geçtiğimiz hafta meydana gelen otobüs kazalarında en azından 5-10 hastaya da Ortaköy Devlet Hastanesi hizmet verebilse hem o yaralılar hem Aksaray’a taşınan yaralılar hem de Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvuran diğer hastalar açısından daha iyi olabilirdi.

Otobüs kazalarında yaralananlara acil şifalar, ölenlerin yakınlarına da başsağlığı dileyerek iyi haftalar dilerim.

 

 

 

Bu yazı 8393 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum