içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

TIBBİ TATİL-2

9 günlük bayram tatilini geride bıraktık.

Bayram tatili boyunca Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde olduğu gibi Aksaray’daki özel sağlık kuruluşlarında da aşırı bir yoğunluk oldu.

Hatta bu yoğunluk bayram tatili sonrasında da devam etti.

***

Bayram tatilinin 9 güne çıkması nedeniyle tatilini Aksaray’da geçirmek isteyen hemşehrilerimiz hem il merkezinde hem de ilçelerimizde nüfusun artmasına neden oldu.

Bunun dışında yaz tatili için Aksaray’a gelen gurbetçilerimizle birlikte nüfusumuzda olağandışı bir artış oldu.

Ancak bu olağandışı nüfus artışına rağmen gerek il merkezi ve ilçelerimizdeki kamu hastanelerinde gerekse de özel sağlık kuruluşlarında 9 günlük bayram tatili nedeniyle acil servisler dışındaki hemen hemen tüm sağlık birimleri kapalıydı.

Geçen haftaki yazımda aile sağlığı merkezleri (sağlık ocakları) dahil kamudaki tüm sağlık birimlerinin kapalı tutulup yalnızca acil servislerin açık tutulmasının yol açacağı sorunlardan ve bunlara karşı uygulanabilecek çözüm önerilerinden söz etmiştim.

Bu haftaki yazımda da bayram tatillerinde özel sağlık kuruluşlarının durumundan bahsedeceğim.

***

Aksaray’da şu an itibariyle SGK ile sözleşmesi bulunan 8 adet özel sağlık kuruluşu bulunuyor.

Bunlardan 2’si hastane, 1’i yan dal hastanesi,  3’ü tıp merkezi ve 2’si de diyaliz merkezi olarak hizmet veriyor.

***

Aksaray’da bu özel sağlık kuruluşlarında toplam 100 civarında hekim çalışıyor.

Ancak bayram tatillerinde bayramın 1. gününden 4. gününe kadar özel hastane ve özel tıp merkezlerinde yalnızca acil servisler açık tutulabildiği için bu özel sağlık kuruluşlarındaki branş hekimleri hizmet veremiyor; poliklinikler bayram süresince açık tutulamıyor.

Bunun nedeni bayram süresince SGK’nın özel sağlık kuruluşlarından yapılan hasta girişlerine acil servisler dışında onay vermemesi.

Bayram süresince poliklinik muayenelerine SGK onay vermediği için branş hekimlerine SGK’lı hasta girişi yapılamıyor.

Hatta özel sağlık kuruluşları branş hekimlerini poliklinikte değil de acil serviste çalıştırmak istese bile buna da izin verilmiyor.

Kısaca özel sağlık kuruluşlarında branş hekimleri bayram süresince poliklinik hizmeti veremiyor.

***

4857 sayılı İş Kanunu’nun 47. maddesine göre ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işçilere çalışmamış olsalar bile o günkü ücretlerinin tam olarak ödenmesi; bu günlerde çalıştıklarında da ek olarak bir günlük ücretin daha ödenmesi gerekiyor.

Özel sağlık kuruluşlarında çalışan hekimlerimizin büyük bir çoğunluğu iş sözleşmesi ile çalışıyor. Bu nedenle bu hekimler açısından da yukarıda bahsettiğim Kanun hükmü geçerli.

Bu bakımdan esasen özel sağlık kuruluşları bayram tatillerinde hekimlere ücretlerini günlük ücretinin iki katını ödeyerek çalıştırabilir.

Ancak sorun bayramda çalışan hekimlerin ücretlerinin ne kadar ödeneceğinden değil SGK’nın bayram süresince branş hekimleri üzerinden hasta girişine onay vermemesi ve bu hekimler adına poliklinik kaydının açılamamasından kaynaklanıyor.

***

Özel sağlık kuruluşları kamu hastanelerinin yükünü azaltan kuruluşlardır. Bu nedenle özel sağlık kuruluşlarında branş hekimlerinin bayram süresince çalışmasını kısıtlayan engeller kaldırılmalıdır.

7 gün 24 saat geçerli olması gereken özel sağlık kuruluşlarının SGK sözleşmesi bayram tatillerinde kesintiye uğramamalı; çalışan tüm branş hekimleri adına SGK’lı hasta girişi yapılabilmelidir.

***

Sosyal güvenliğin şemsiyesinden 365 gün boyunca tüm branşlardaki hekimler açısından yararlanmanız umuduyla iyi haftalar dilerim.

 

Bu yazı 8723 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum